• Kadın Arıcılar Projesi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Desteği İle Güçlenerek Yoluna Devam Ediyor

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Kavar Havzası Kırsal Kalkınma Projemizden 3 kadının yararlandığı arıcılık projesi tamamlandı. Her bir kadına 60’ar adet arılı kovan ve arıcılık ekipmanı desteğini kapsayan proje, havza genelinde 2011 yılından bu yana sürdürdüğümüz kadın arıcılar projesine önemli bir katkı sağladı. Geçtiğimiz yıl toplam 48 arıcı kadın, 6,5 ton bal hasadı yaparak yaklaşık 422.500 TL gelir elde ettiler.


  • Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Teknik Destek Projesi

2015 yılında DAKA Teknik Destek Proje Başvurusu yapıldı ve kabul edildi. Proje kapsamında;

  1. Kooperatif yönetim kurulu üyeleri ve ortaklarına Kars Boğatepe Köyü Kooperatifi Başkanı İlhan Koçulu tarafından örgütlenme ve büyüme konularında eğitim verildi.
  2. Köylerde yaşayan gençlere proje döngüsü eğitimi verildi ve ortaya çıkan proje fikirlerinin planlaması yapıldı.
  3. Kadınlara satış reyonunun yürütülmesi ile ilgili ürün tedariki, satış ve pazarlama eğitimleri verildi.

  • DAKA Küçük Girişimciliği Destekleme Mali Programı

Kavar’dan 3 kooperatif ortağı adına 2015 yılında DAKA Küçük Girişimciliği Destekleme Mali Programı’na 180.000 TL’lik başvuru yapıldı ve kabul edildi. Projeler kapsamında her bir kadına 80’er kovan ve arıcılık yapabilmeleri için gerekli tüm gereçlerin tedarikini kapsıyor. Proje yararlanıcıları toplam bütçeye yüzde 50 katkı sağladılar. Yine proje kapsamında arıcı kadınlar KOSGEP tarafından verilen girişimcilik eğitimine katılarak sertifika aldılar.


  • DAP Bölge Kalkınma İdaresi Sulama Suyu Projeleri

DAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından finanse edilen ve 2 proje köyünün yararlanacağı Sapur-Dibekli Sulama Suyu Rehabilitasyon Projesi inşaat süreci takip edildi. Yine DAP Bölge Kalkınma İdaresi’ne sunulan Kolbaşı-Düzcealan-Yassıca Sulama Suyu Projesi başvurusu takip edildi. Proje kapsamında köylerde etüt çalışması yapıldı.