21 Eylül 2013’te düzenlenen 4. Geleneksel Kavar Festivali bu yıl özellikle kamunun katılım düzeyiyle öne çıktı. Birer konuşma da yapan Bitlis Tarım İl Müdürü ve Tatvan Kaymakamı’nın yanısıra, DAKA Program Geliştirme Birimi Başkanı, DAKA Bitlis İl Temsilcisi, Tatvan İlçe Tarım Müdürü, Tatvan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı, Bitlis Damızlık Sığır Yetişricileri Birliği Başkanı ve Bitlis Kırmızı Et Birliği Başkanı festivale katılan idarecilerdi.

Tüm gün süren Kavar Festivali, Kavar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı’nın konuşması ile başladı.

Sonra sırasıyla Tarım İl Müdürü, Tatvan Kaymakamı ve Nurcan Baysal birer konuşma yaptılar. Kaymakam ve Tarım İl Müdürü Özyeğin Vakfı’nın bölgede örnek bir uygulama gerçekleştirdiğini, özellikle Kooperatifleşme ve arıcılığın çok önemli kazanımlar olduğunu söyledler. Bundan sonra da kamu olarak projenin sürdürülebilirliği için çaba harcayacaklarını belirttiler. Müzik ve halk oyunları gösterisinden sonra serbest kürsüde dileyenler proje hakkında kendi deneyimlerini anlatma fırsatı buldular. Gelenekselleşen buzağı ve ayran çorbası yarışması yine ilgi gördü. Buzağı yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini il&ilçe yöneticileri verdiler. Ayrıca Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği de birinci ve ikinciye ödül verdi.

Çocuklara oyun ve animasyon aracılığıyla basit bilimsel gerçekleri anlatmak üzere Kavar’a gelen 2 kişilik  ekip yaklaşık 100 çocuğa verimli saatler yaşattı.

Bir oda proje tanıtım filmini izlemek isteyenler için ayarlandı.

Kavar Kırsal kalkınma Projesine bugüne dek emek veren eski HMOV çalışanları festivale tam kadro katıldılar.